PORTFOLIO

Portfolio

Obecnie współpracuje z kilkoma firmami, dla których piszę zlecenia stałe na fora, strony internetowe, blogi (marketing szeptany, pozycjonowanie stron, landing page) Prowadzę także swój blog oraz fanpage na facebook’u – http://bezglutenowanarzeczona.pl/. Ponadto chętnie podejmuje się pisaniu prac dodatkowych w zasadzie z każdej, zleconej tematyki.

Poniżej także linki do kilku stron, gdzie znajdują się moje teksty:
Odtwórz wideo

Stay tuned and receive updates

Restaurant design

Cinterdum Cras mattis, augue id vestibulum mollis, eros arcu erat, sit amet varius erat metus vitae nisl.

Indoor & outdoor

Cras vulputate feugiat interdum. Cras mattis, augue id ves tibulum mollis, eros arcu cequat erat.

Corporate locations

Cras vulputate feugiat interdum. Cras mattis, augue isarcu erat, sit amet varius erat metus nisl.

Zaufali mi

Portfolio:

Krótko o mnie: obecnie współpracuje z kilkoma firmami, dla których piszę zlecenia stałe na fora, strony internetowe, blogi (marketing szeptany, pozycjonowanie stron, landing page) Prowadzę także swój blog oraz fanpage na facebook’u – http://bezglutenowanarzeczona.pl/. Ponadto chętnie podejmuje się pisaniu prac dodatkowych w zasadzie z każdej, zleconej tematyki.

Poniżej także linki do kilku stron, gdzie znajdują się moje teksty:

Przykład tekstu na stronę www:

Jaki wybrać bank?

Darmowe konta bankowe.

Jak wybrać najlepsze i darmowe konto wśród ogromnej ilości ofert bankowych? Wybór najkorzystniejszego rachunku osobistego to nie jest taka prosta sprawa, zwłaszcza że branża finansowa zmienia się bardzo szybko, a banki prześcigają się w propozycjach na pozyskanie nowego klienta.Czym zatem powinniśmy się kierować przy wyborze konta? Jakie warunki trzeba spełnić, aby było one całkiem darmowe? Odpowiedź na to pytanie i porównywarkę kont znajdziesz na tej stronie.

Jak pozyskać zupełnie darmowe konto?

Bardzo często zdarza się tak, że konto, które zostało nam zareklamowane jako konto bez opłat, okazuje się mieć ukryte koszta. Zatem, żeby taki rachunek mógłby być atrakcyjny powinien być darmowy lub umożliwiać klientowi uniknięcie opłaty, np. przy otwarciu i prowadzeniu konta, wydaniu i użytkowaniu karty płatniczej oraz podczas wypłat z bankomatów krajowych. Im więcej darmowych ofert bank zaoferuje przy założeniu konta, tym lepszą pozycję zajmuje w zestawieniu. Wszelkie promocje proponowane klientowi już na samym początku, również wzbogacają wartość konta.

Nie istnieje jednak konto idealne dla wszystkich. Nieścisłość ta wynika chociażby z różnych potrzeb potencjalnych klientów. Nie znajdziemy konta spełniającego warunki wszystkich, ale na pewno znajdziemy takie, które będzie spełniać warunki każdego z osobna.

Strona ta poświęcona jest również kredytom oraz szybkim pożyczkom. Jeśli szukasz kredytu gotówkowego przez internet, ale nie wiesz, na który się zdecydować skorzystaj z porównywarki online. Większość chwilówek, polecanych na tej stronie wydawana jest bez zaświadczeń i sprawdzania historii kredytowej w BIK. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę i przeznacz na dowolny cel. Zaplanuj swoje wydatki i ciesz się komfortem niezależności finansowej.

Jaki wybrać bank?

Przykład opisu produktu:

Rodzaje kominków

Każdy z nas ma swoje wyobrażenia, jak będzie wyglądał ‘ten’ wymarzony dom. Style i pomysły na ich budowę i wykończenie zmieniają się z prędkością światła. Architekci i dekoratorzy wnętrz prześcigają się w pomysłach, chcąc pozyskać klienta. Niezmienną rzeczą jednak, o której większość z nas marzy jest kominek. Od lat zajmuje honorowe miejsce w salonie, który jest centralnym punktem całego domu, jednocześnie grzejąc i dekorując wystrój. Jest pewnego rodzaju uzupełnieniem całości. Decydując się na montaż takiego kominka, stajemy przed ważnym pytaniem – jaki kominek spośród tysiąca dostępnych na rynku wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby w pełni cieszyć się z jego uroków? Zapraszam do zapoznania się z poniższą charakterystyką.

Kominki otwarte i z wkładem oraz kominki zamknięte

Kominki otwarte w domu, pełnią głównie funkcję ozdobną, ponieważ ich budowa nie spełnia roli potencjalnego elementu grzewczego. Otwarty przewód kominkowy, powoduje wydostanie sie ciepła na zewnątrz, a co za tym idzie powoduje jego dużą utratę. Dodatkowo, w takim palenisku, drewno spala się zdecydowanie szybciej, dlatego też zwiększone zostają koszty eksploatacyjne.

Kominki otwarte wykonuje się z cegły: ceramicznej, glinianej, bądź z piaskowca. Palenisko natomiast wykonuje się z cegły ceramicznej.

Przy montowaniu otwartego kominka, warto zainwestować w przestawny ekran, który ustawiony przed paleniskiem będzie chronił dom przed wydostawaniem się iskier.

Decydując się na kominek zamknięty, już na wstępie zapewniamy sobie doskonałe źródło ciepła. Są one także zdecydowanie bardziej bezpieczne i ekonomiczne. Nawet w przypadku, gdy wybierzemy najprostszy model paleniska, zauważymy różnice w ogrzewaniu, porównując kominki otwarte i zamknięte. Przy zastosowaniu podłączenia do DPG lub płaszcza wodnego, zwiększymy potencjał grzewczy, zarówno w ogrzewaniu domu jak i wody użytkowej.

Mówiąc o kominkach zamkniętych, nie sposób nie wspomnieć o paliwie, które jest ogólnodostępne, w dodatku w przystępnej cenie. Kolejną zaletą jest również większe bezpieczeństwo, ponieważ nie ma możliwości wydobywania się ognia na zewnątrz przy zamkniętym kominku. Decydując się na ten rodzaj, nie musimy się martwić i czekać, aż do zupełnego wygaszenia paleniska. Drewno z zamkniętym kominku pali się zdecydowanie dłużej, a więc jego eksploatacja jest dużo przyjemniejsza.

Przykład wpisu na blog:

Anemia w Celiakii

Dzień dobry ?

Dzisiaj na tapecie pojawia się anemia. Zapraszam do przeczytania postu ?

Coraz częściej mówi się, że panuje ogólne osłabienie i rozdrażnienie, nie tylko wśród młodych ludzi. Najczęściej tłumaczone jest to stresującym trybem życia,  który niestety jest nieodłącznym elementem dnia codziennego. Osłabienie i rozdrażnienie to nie tylko wynik wszechogarniającego stresu. Często jest to oznaka anemii. Ponieważ Celiakia utrudnia przyswajanie składników odżywczych, z powodu uszkodzonych kosmków jelitowych, jej nieleczenie może doprowadzić do niedoboru żelaza oraz witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12.

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego. Pozytywnie wpływa również na zdrowie psychiczne, które jest podstawą do zmagania się z zagrożeniami wynikającymi z Celiakii. Witamina B12 zwana również ‘czerwoną witaminą’ bierze udział w procesie przetwarzania białek, tłuszczów i węglowodanów w energię. Skutkuje to oczywiście zmniejszeniem uczucia osłabienia i zmęczenia. Aby skutecznie walczyć z anemią, witaminę B12 należy suplementować razem z kwasem foliowym. W połączeniu, uczestniczą w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek, a co za tym idzie kwas foliowy ma działanie krwiotwórcze.

Dietę bezglutenową należy wzbogacić także o produkty zawierające żelazo, czyli np. szpinak, buraki, natka pietruszki, która zawiera jednocześnie najwięcej witaminy C i jest nieodłącznym elementem do prawidłowej przyswajalności żelaza. Ponadto będąc na diecie gluten free należy spożywać zielone warzywa, nasiona roślin strączkowych i owoce, które są bogatym źródłem folianów. Głównym problemem witaminy B9 jest to, że najczęściej nie jesteśmy świadomi jej niedoboru, dlatego tak ważna jest jego codzienna suplementacja. Musimy również pamiętać, że kwas foliowy dość łatwo rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury i światła słonecznego. 50% tracimy przy zbyt długim przechowywaniu żywności, a podczas gotowania nawet 70%, dlatego kwas foliowy musimy spożywać codziennie, najlepiej w postaci surowych warzyw.

Aby zapobiegać negatywnym skutkom Celiakii, czyli wyniszczeniu organizmu należy bezwzględnie stosować się do diety bezglutenowej oraz wspomagać się suplementacją.

Anemia w Celiakii – zwalczanie

Przykład tekstu zapleczowego:

Wycieczki szkolne

Chyba każdy z nas był na jakiejś wycieczce organizowanej przez szkołę. Z reguły wiąże się to z możliwością zwiedzenia danego miejsca i poznaniem wielu nowych, interesujących osób. Jest to świetna forma integracji. Wycieczki szkolne to również czas wolny od zajęć lekcyjnych. Kierunek takiego wyjazdu zależy od tematyki wycieczki oraz zainteresowań uczniów. Największą popularnością cieszą się wycieczki po najbardziej znanych miastach w Polsce, np. Warszawa czy Kraków, ale nie jest to regułą. Wiele zależy od czasu jej trwania. Organizacja wyjazdu trzydniowego, często wiąże się z kierunkiem w stronę gór, gdzie potrzeba zdecydowanie więcej czasu na zwiedzanie. Kilkudniowe wycieczki to również możliwość przekazania potrzebnego materiału w formie praktycznej. Jest to na pewno zdecydowanie bardziej przyjemne niż ‘suche’ zapamiętywanie z książek.

Odbycie takiej wycieczki to ponadto świetny sposób na naukę odpowiedzialności i samodzielności wśród uczniów. Mimo opieki nauczyciela, często muszą oni podjąć samodzielne decyzje, co jednocześnie wiąże się ze zwiększaniem odwagi. Dodatkowo, wycieczki szkolne rozbudzają wyobraźnie i zwiększają chęć dalszych podróży. Pozwalają również rodzicom na ‘odcięcie pępowiny’ i wypuszczenie swoich pociech z gniazda.

Odnoszę wrażenie, że wycieczki szkolne z reguły wiążą się z pozytywnymi emocjami. Oczywiście pod warunkiem, że są dobrze zorganizowane i nie przytrafi się w trakcie żadna nieprzyjemna niespodzianka. Podstawą udanej wycieczki jest oczywiście korzystanie z usług sprawdzonych przewodników, dobrze opracowany plan wycieczki, bezpieczeństwo i dobry humor.

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się organizacją wycieczek szkolnych. Wśród nich należy znaleźć te z najciekawszą ofertą jak również cieszące się nieposzlakowaną opinią, zwłaszcza jeśli chodzi o wycieczkę szkolną naszych pociech.

Jedną z z takich firm jest firma ATAS, których hasłem przewodnim jest “Baw się. Ucz. Poznawaj”. W ich ofercie znajdziemy możliwość zorganizowania tanich wycieczek szkolnych, zagranicznych warsztatów językowych, wycieczek szkolnych zagranicznych oraz wycieczek krajowych.

Wycieczki krajowe jednodniowe organizowane są przede wszystkich dla uczniów młodszych. Mogą to być również wycieczki objazdowe, bądź wizyty u naszych bliskich sąsiadów, np. Berlin czy Praga. Każda oferta takiej wycieczki szkolnej dopasowana jest indywidualnie pod każdą grupę.

Najlepsze i najciekawsze wycieczki znajdziecie na stronie http://wycieczkiszkolne.atas.pl/

Przykład tekstu SEO:

Kopaczka do ziemniaków

Jednorzędowa kopaczka do ziemniaków – maszyna rolnicza służąca do wykopywania bulw ziemniaka z redlin.

Mechaniczna maszyna dla rolników.

Mechaniczne pozyskiwane ziemniaków jest możliwe w przypadku nachylenia gruntu pod kątem równym 12%. Praca kopaczki do ziemniaków polega na odcięciu zbyt dużej ilości łęciny za pomocą dwóch tarcz. Następnie redlina z ziemniakami zostaje podcięta przez lemiesz i bulwy ziemniaków zostają przerzucone na odsiewacz. Taki rodzaj kopaczki do ziemniaków posiada dwa odrębne odsiewacze, które poruszają się w dwóch różnych kierunkach skutecznie odsiewają nadmiar ziemi, a ziemniaki automatycznie zostają ułożone obok urządzenia w wąskim rzędzie. Za pomocą takiego sposobu kopania i układania ziemniaków bulwy nie zostają uszkodzone.

Kopaczka do pracy z ciągnikiem.

Istnieje kilka rodzajów kopaczek do ziemniaków. Należą do nich kopaczki konne, kopaczki przystosowane do pracy z ciągnikiem rolniczym oraz samojezdne. W naszej ofercie znajduje się jednorzędowa kopaczka do ziemniaków, która przystosowana jest do pracy z ciągnikiem. Są to tak zwane kopaczki elewatorowe. Siła napędu takiego urządzenia to wałek odbioru mocy.

Kopaczka do ziemniaków – dane techniczne.

Jak sama nazwa wskazuje jednorzędowa kopaczka do ziemniaków posiada jeden rząd. Wystarcza na 0,25 h. Prędkość robocza takiego urządzenia to 3 kilometry na godzinę . Liczba obrotów wynosi 540min. Wymiar kopaczki do ziemniaków to 150cm x 170cm x 110cm, a długość lemiesza – 45 centymetrów. Moc ciągnika -wyrażona w kW wynosi 22 – 40, a wyrażona w KM 30 – 55. Waga takiej kopaczki do ziemniaków to 234 kilogramy.

Przykład Landing Page:

Szyba samoczyszcząca – przedłuż żywotność swojego kominka!

Zastosuj szybę samoczyszczącą i ciesz się większą temperaturą wewnątrz pomieszczenia. Udoskonalona formuła gwarantuje zwiększenie temperatury otoczenia nawet o 25 procent. Dzięki zastosowaniu przezroczystej warstwy metalu, wytworzone ciepło odbija z powrotem w stronę paleniska. Szyba samoczyszcząca to wszystko czego potrzebujesz w zakresie estetyki swojego kominka! Zwiększasz ogień a w zamian otrzymujesz czystą szybę. Nie musisz martwić się o jej pielęgnację. Zwykła woda z mydłem rozwiąże Twój problem. Przy zakupie szyby samoczyszczącej zapewniasz sobie estetykę kominka przy zmniejszonym nakładzie pracy. A co najważniejsze jest dostępna dla każdego, kto ceni sobie profesjonalizm wykonania! Dbałość o detale cechuje posiadaczy takiej szyby. Jeśli Tobie również na tym zależy koniecznie zamów już dziś!

Przykład recenzji:

‘Podatek od miłości’ to polska komedia romantyczna w reżyserii Bartłomieja Ingaciuka. Opowieść ta rozpoczyna się dość zwyczajnie. Urzędniczka państwowa, która za wszelką cenę chce piąć się po schodach kariery urzędniczej, postanawia rozwiązać zagadkę niewyjaśnionych dotąd dochodów Mariana. Stawką jest awans, kariera i pieniądze. Z drugiej jednak strony pojawia się ukryta wrażliwość na ludzką krzywdę i co najważniejsze uczucie, które ostro namiesza w życiu tych dwojga obcych sobie ludzi. Czy przyjdzie im zapłacić najwyższą cenę za tą znajomość? Czy będą musieli zapłacić Podatek od miłości?

Marian zostaje wezwany do Urzędu Skarbowego, w celu złożenia wyjaśnień. Jego zeznania podatkowe opierają się na wersji, że trudni się on zawodem męskiej prostytutki. Ona natomiast za wszelką cenę próbuje udowodnić, że ten nieopodatkowany zawód to tylko przykrywka, a kłamstwo ma krótkie nogi.Biurokracja rządzi się swoimi prawami. Presja, którą nakłada na główną bohaterkę szef jest ogromna. Za wszelką cenę chce znaleźć dowody przeciwko Marianowi. Nie wierzy w zawód, którym trudzi się podejrzany o oszustwa podatkowe. Szantażuje Klarę, chce ją wykorzystać seksualnie, w zamian obiecując awans kierowniczy. Kieruje nim jedynie zaspokojenie męskiego ego. Klara zostaje postawiona przed trudną decyzją. Co będzie dla niej najlepsze? Początkowo postanawia doprowadzić sprawę do końca i znaleźć dowody na winę Mariana – ma przecież do niego żal, za odbytą wcześniej barową kłótnie o tożsamość i pochodzenie mieszkańców stolicy. Obydwojgiem kieruje chęć zemsty i motywuje nimi zasada oko za oko. Życie jednak lubi płatać figle i losy głównych bohaterów sprowadzają się do romantycznego love story. Do miłości, do której żadne z nich nie chce się przyznać. Ona świeżo po rozstaniu z facetem, myśli tylko o awansie, on – twardy, zimny i niedostępny, próbuje pomóc stanąć na nogi swojej siostrze. Pojawia się konflikt tragiczny, zderzenie dwóch racji – Klara chce wypełniać swoje obowiązki jako urzędnika skarbowego, Marianem natomiast kieruje wrażliwość i empatia, a tak naprawdę wszystkie te pragnienia kończą się obustronną porażką. Chęć wygranej prowadzi do kompilacji nieszczęść. Ona wychodzi na kompletną oszustkę w oczach siostry Mariana i traci szansę na awans. Co gorsze zostaje zwolniona z pracy. On dopiero wtedy uświadamia sobie co tak naprawdę zrobił. Jak bardzo jego kłamstwa zniszczyły życie nie tylko jego, ale również Klary. Losy głównych bohaterów krążą między karierą kontra rodziną oraz stabilizacją kontra przygodą. Zakochani niestety mają swoje za uszami. W każdej możliwej sytuacji odkrywają swoje kompleksy i lęki przed złem świata. Mimo tych wszystkich negatywnych sytuacji Klara postanawia zaufać Marianowi. Powierza mu zdrowie swojego ojca, którego awans zdemotywował zupełnie. Przedstawia Mariana swojej rodzinie, co wiązać by się mogło z poważnymi decyzjami w ich życiu. Los jednak decyduje inaczej i ich drogi znowu się rozchodzą. Obydwoje są zbyt dumni, aby walczyć o miłość.

Klara, przytłoczona ciężarem życia postanawia uciec. Swojej szansy na szczęśliwe życie postanawia szukać w Szwecji. Już na promie zaczyna spełniać swoje marzenia o karierze piosenkarki. Okazuje się jednak, że nie ma takiej siły, która jest w stanie zniszczyć prawdziwą miłość i losy tych dwojga po raz kolejny stykają się na drodze do innego, lepszego świata.

Komedia Ignaciuka opiera się na życiu zwykłego, szarego człowieka. Problemy, które zostały ukazane przewijają się w naszym codziennym życiu. Nieszczęśliwa miłość, ślepe podążanie za karierą, stawianie pracy ponad życie rodzinne, to niestety obecnie główne wartości. Myślę, że brak życiowej stabilizacji przytłacza wielu z nas.. Koniec być może i przewidywalny, ale któż by nie chciał przeżyć takiej historii, takiej miłości, dla której rzuca się wszystko. Po prostu filmowy happy end.

Grę aktorską uważam za jak najbardziej udaną. Plus za dobór aktorów – powiedzmy sobie szczerze – aktorów, których rzadziej możemy spotkać na ekranie telewizorów czy w kinie. Jak dla mnie rola Aleksandry Domańskiej – filmowej Klary to po prostu dobra robota. Uważam, że idealnie wczuła się w role zbiurokratyzowanej urzędniczki i w pełni oddała charakter postaci.

Film godny polecenia!

Tekst pisany dla Kinomaniaka.

Przykład eseju:

Strajki w polskiej służbie zdrowia, z racji swojej częstotliwości przybierają na sile. Młodzi lekarze, przypięci do muru z powodu niskich, początkowych płac głośno zaczęli wypowiadać swoje zdanie i postulaty. Wymiar pracy nijak ma się do otrzymywanego wynagrodzenia. Większość z nich emigruje z kraju, ponieważ idą tam ,gdzie ich praca i zaangażowanie będą doceniane. Żeby być lekarzem, trzeba mieć pasję, chęć niesienia pomocy innym. Wymaga ogromnego poświecenia i życia w pełnej gotowości. Sama świadomość odpowiedzialności za ludzkie życie, moim zdaniem stawia wszystkich lekarzy na piedestale.

Strajk wśród rezydentów to manifest młodych ludzi, którzy domagają się szacunku ze strony rządzących. Ciężko jednak przeciwstawić się władzy. Dlatego, żeby ich żądania były traktowane bardziej poważnie, postawili na kolejne postulaty. Troska o pacjentów i ogólny stan opieki zdrowotnej w Polsce to nowe hasła, mające przekonać Ministra Zdrowia – Łukasza Szumowskiego do swoich racji. Rezydenci w Polsce pracują po 300godz. w miesiącu, żeby zarobić godziwą pensję.Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2017r. mówi, że wysokość wynagrodzenia lekarza rezydenta zakwalifikowanego do odbywania specjalizacji w trybie rezydentury w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w 2017 roku oraz we wcześniejszych postępowaniach kwalifikacyjnych wzrośnie. Od 1 stycznia 2018r. Wysokość wynagrodzenia w dwóch pierwszych latach rezydentury wynosi 4190, a w kolejnych 4520. Chodzi o dziedziny priorytetowe medycyny. W pozostałych kwota ta jest trochę niższa i wynosi 3675 w pierwszych dwóch latach, a potem wzrośnie do 40061.Nie da się ukryć, że taka sytuacja negatywnie wpływa od razu na pacjentów. Lekarz, który jest na dyżurze ponad normę, następnie jedzie dorobić do innego szpitala bądź prywatnej przychodni, nie będzie w stanie racjonalnie ocenić stanu zdrowia pacjenta, którym się zajmuje. Według ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej, czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Okres rozliczeniowy nie może przekraczać 3 miesięcy2.Pojawia się także konflikt z byłymi Ministrami Zdrowia, którzy podczas swojej kadencji stracili wiarygodność i zaufanie. Jak więc rozwiązać powracający problem? Minister zaproponował ze swojej strony podwyżki dla sześciu specjalizacji, mianowicie : w psychiatrii, chirurgii ogólnej, pediatrii, chorób wewnętrznych, medycyny ratunkowej i rodzinnej. Celem takiej decyzji, jest pozyskanie nowych rezydentów do robienia specjalizacji właśnie w tych dziedzinach, ponieważ właśnie tam jest największy deficyt lekarzy. Jednak żądania rezydentów odnośnie płac są tak wysokie, że gdyby resort przychylił się do ich wniosku, to młodzi lekarze zarabialiby więcej niż ci po specjalizacjach. Co za tym idzie, istnieje prawdopodobieństwo strajków lekarzy po specjalizacjach i koło się zamyka. Pojawia się błędne koło. Jak więc zakończyć ten spór, aby zadowolić rozzłoszczone tłumy, a jednocześnie nie być posądzonym o uległość i słabość rządu w oczach opozycji? Mimo, iż rezydenci strajkują i grożą wyjazdami z kraju, to jednak to resort zdrowia ma ich w garści, ponieważ daje im zatrudnienie. Jak długo więc taka sytuacja będzie się utrzymywała? Kto wygra i postawi na swoim? Lekarze są gotowi do negocjacji, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że jednak wśród społeczeństwa zawód ten kojarzy się jako majętny, co jak wiadomo wzbudza zazdrość. Prywatne kliniki czy dodatkowe dyżury osłabiają wizerunek lekarza, który rzekomo pracuje na najniższej krajowej, i któremu należy się podwyżka w postaci dwukrotności pensji. Rzadko kiedy, ktokolwiek z nas tak naprawdę interesuje się tym, jak wygląda faktyczne wynagrodzenie rezydentów. Pojawia się od razu dość rażący kontrast, kto ma rację? W grę wchodzą też media, które na swój sposób interpretują postulaty rezydentów i odpowiedź rządu. Przez takie sytuacje, nam jako społeczeństwu, ciężko przybrać odpowiednią postawę i zjednoczyć się z postulatami protestujących. Wówczas rośnie poparcie dla rządu, który może w prosty sposób dyrygować młodymi lekarzami i w nieskończoność przekładać wdrożenie w życie obiecanych deklaracji. Czy istnieje więc szansa na reformę służby zdrowia? Najlepszym rozwiązaniem byłoby skończyć z korupcją. Nie jest to jednak proste, ponieważ długie kolejki do specjalistów na NFZ, powodują chęć zapłaty w celu ‘przyspieszenia’ wizyty. I koło się zamyka. Lekarz się przyzwyczaja, że pacjent, któremu zależy na szybkiej diagnozie – zapłaci, więc takie rozwiązanie dla niego okazuję się bardzo opłacalne. Mija się to jednak z prawdziwą pasją bycia lekarzem. Wychodzi za to brak zaangażowanie w sprawy pacjenta, bo liczą się tylko kwestie finansowe. Powstały już ubezpieczenia zdrowotne grupowe, wprowadzono darmowe leki dla seniorów powyżej 75r. życia, jednak to ciągle za mało. Być może należałoby wprowadzić przejrzysty system cen za usługi medyczne, ujednolicić system przekształcania szpitali i skupić się na szpitalach i klinikach wiodących. Reforma kształcenia lekarzy i pielęgniarek, również mogłaby okazać się skuteczna. Umożliwiać im dalszy rozwój i nadzorować efektywność badań w klinikach uniwersyteckich. Aby zmiany reformy służby zdrowia były skuteczne, potrzeba doświadczenia, silnej woli, wytrwałości i coraz to nowszych wizji. Istnieje również literatura przedmiotu, która pięknie opisuje ekonomikę zdrowia i wyjaśnia dlaczego rozumienie ekonomii ochrony zdrowia jest ogromnie ważne. ‘Po pierwsze, zdrowie jest wiele warte dla nas jako jednostek i jako społeczeństwa. Ponadto ochrona zdrowia jest jednym, chociaż nie jedynym, sposobem zmieniania częstotliwości występowania i wpływu złego stanu zdrowia i choroby.’3 Sektor ochrony zdrowia w gospodarce jest bardzo duży. Analitycy z National of Economic Research, twierdzą, że najprawdopodobniej roczne wydatki na ochronę zdrowia osiągną poziom 33% PKB przed połową tego wieku. Ochrona zdrowia jest głównym komponentem wydatków, wszelakich inwestycji oraz zatrudnienia, w dobrze rozwijającej się gospodarce. Nic więc dziwnego, że reakcje polityczne na poziomie narodowym tak mocno uderzają ekonomike służby zdrowia. Strajki rezydentów dolewają oliwy do ognia, a co najważniejsze mają poparcie wśród polaków. Według sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla Rzeczypospolitej – 63% popiera strajk młodych lekarzy. Poparcie to deklarują oczywiście osoby z partii opozycyjnych, jednak nawet wśród głosujących PiS znalazły się głosy popierające – 38 % jest za protestem medyków. Niestety politycy PiS od początku strajków, ewidentnie je bagatelizują co niekorzystnie wpływa na opinię publiczną. Nie zdają sobie oni sprawy w jakim stanie, jest tak naprawdę służba zdrowia. My, jako pacjenci obserwujemy całe to zjawisko z bliska, więc wiemy czym spowodowany jest strajk rezydentów. Ogromnym plusem, który moim zdaniem można uznać za sukces, są komunikaty młodych lekarzy, że walczą nie tylko o większe pieniądze dla siebie, ale również dla całej służby zdrowia, co nie ukrywajmy przemawia do obywateli najbardziej. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że nadszedł czas, aby wyjść do Polaków i zapytać czego oczekują od osób odpowiadających za zorganizowanie służby zdrowia, jakie są nasze priorytety. Ponadto zaznaczył, że to właśnie zdrowie stało się priorytetem rządu PiS. Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose podkreślił, że na pierwszym miejscu jest kardiologia i onkologia, ponieważ co siódmy pacjent niestety umiera na choroby nowotworowe i choroby układu sercowo – naczyniowego. Polacy chcą, aby służba zdrowia nie eksperymentowała na nich, jako pacjentach, lecz czerpała wiedzę z doświadczenia innych krajów. Chcą, żeby nie kończyło się jak zwykle na na obiecankach, ale żeby konsekwentnie podążać do przodu z interesem pacjenta jako priorytet, a nie dla strategii partyjnych kolegów. Jak wiadomo, ministrowie zmieniają się władzą. Dlatego tak ważne jest, aby każdy nowy, który przychodzi dobierał sobie ludzi mądrych i tych, dla których najważniejsze jest dobro pacjenta. Oraz takich, którzy będą potrafili powiedzieć stanowcze NIE, kiedy zauważą, że służba zdrowia kuleje poprzez złe decyzje wyżej postawionych. Ważne jest, aby ministrowie niezależnie jak długo będą na stanowisku, pracowali tak, jak gdyby mieli do spełnienia swoją ostatnią, życiową misję. Obywatele potrzebują jasnych komunikatów, określonego harmonogramu zawierającego kierunek zmian i dokładny czas ich realizacji. Już zbyt dużo padło pustych słów i obietnic bez pokrycia. W służbie zdrowia powinny pojawić się alternatywne rozwiązania finansowe, które będą wspierać nowoczesne i skuteczne leczenie ludzi. Świadomość elit władzy jako priorytet budzący zaufanie wśród obywateli. Polityka zdrowotna nie powinna kojarzyć się nam z polityką biznesową jednostek , które w niej uczestniczą. Polacy uważają, że kwestie finansowania opieki zdrowotnej powinny zostać zwiększone, ale jednocześnie różnorodne i wieloetapowe, dostosowane do możliwości państwa i obywateli. Pojawia się pytanie, czy strajk lekarzy – rezydentów to jedynie głośny manifest o zwiększenie płac, czy pojawia się jakiś ukryty przekaz?

Obecna pensja młodego lekarza to 2,5ty.s na rękę. Jak na fakt, że odpowiadają oni za życie ludzkie, jest to pensja śmiesznie niska. Postulaty strajkujących sięgają 7tys. miesięcznie – rządu 5tys.Faktem jest, że służba zdrowia jest niedoinwestowana, jednak trudno oczekiwać, że rząd z dnia na dzień podniesie płace rezydentów o trzykrotność. Być może więc, w obecnej sytuacji nie tylko o zwiększenie płacy tutaj chodzi. Myśląc logicznie, jeśli rząd będzie zasypywany strajkami i żądaniami, których nie będzie mógł spełnić, straci w oczach obywateli i poparcie drastycznie spadnie. Rząd stanie wobec fatalnej alternatywy, poprzez odrzucanie kolejnych postulatów, co z pewnością spotka się z niezadowoleniem polaków. Według Centrum Badania Opinii Społecznej obecne poparcie dla rządu wynosi 47%. W przypadku, gdy strajkujący będą słyszeć ciągłe NIE, może zostać powszechnie przyjęte, że państwu grozi gospodarcza katastrofa, a co za tym idzie pozycja PiS będzie zagrożona upadkiem. Dofinansowanie różnych programów dało rezydentom argument do walki o swoje. Skoro w Państwie jest tak dobrze, że stać na sfinansowanie chociażby programu 500+, to dlaczego oni mieliby nie skorzystać. Gdyby rząd przystał na warunki młodych lekarzy i podniósł im płacę do 7tys. miesięcznie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaraz ustawiłyby się kolejki protestujących ze swoimi postulatami. I spirala sama się nakręca. Z jednej strony strajk negatywnie wpływa na relację na linii obywatele – państwo, z drugiej jednak można zrozumieć zarówno stronę strajkującą jak i atakowaną. Kompromis w takich sytuacjach jest najlepszym rozwiązaniem, w myśl przysłowia wilk syty i owca cała. Czy więc państwo tak źle rządzi naszym krajem, że jedyne korzyści można posiąść za pomocą strajków? Czy nie jest tak, że pewne rzeczy po prostu nam się należą dla godnego życia? Jeśli ktoś sumiennie pracuje i wykonuje swoje obowiązki w należyty sposób, powinien otrzymywać za to godziwe wynagrodzenie. I nie mam na myśli tutaj tylko służby zdrowia, ale wszystkie inne zawody. Najczęściej jednak strajkują właśnie lekarze czy nauczyciele. Być może właśnie dlatego, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada średnio dwóch lekarzy. To bardzo mało, a może być jeszcze mniej bo coraz więcej młodych opuszcza kraj. Tak mała liczba lekarzy rezydentów zagraża bezpieczeństwu Polaków. Coraz więcej szpitali ma problemy kadrowe, a palcówki zamykają swoje oddziały z powodu braku wykwalifikowanej kadry. Pojawia się wspomniany już wcześniej problem wielogodzinnej pracy, który dotyczy nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek i ratowników medycznych. Płace nijak się mają do spoczywającej na ich rękach odpowiedzialności za nasze zdrowie i życie. Według Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz, który podejmuje pracę ciągłą przez cztery doby, bez godzin należnych na odpoczynek, działa niezgodnie z jego zasadami. Najważniejszym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego, więc praca ponad normę mija się z tym celem.

Strajk rezydentów jest przykładem konfliktu tragicznego, jest zderzeniem dwóch racji. Rezydenci chcą podwyżek a rząd chce uchronić państwo przed kolejnymi strajkami. Żądania te niestety zbliżają się ku obustronnej porażce. Chęć wygranej każdej ze stron, prowadzi do kompilacji nieszczęść, które niestety najczęściej odbijają się szerokim echem na pozostałej części obywateli i utracie zaufania do osób rządzących. Ciężko postawić się na miejscu którejkolwiek ze stron, ale najważniejsze, żeby w Państwie panował spokój i harmonia. Współpraca między obywatelami a rządem przyniosłaby największe efekty, jednak każdy z nas otrzymał prawo głosu i wolnego wyboru, dlatego też zdania są podzielone. Najważniejsze, żeby wypracować satysfakcjonujący kompromis. Minister Zdrowia chce narodowej debaty o zdrowiu, ponieważ ma nadzieję na spełnieni oczekiwania Polaków na podstawie uzyskanych odpowiedzi. Każdy z nas będzie mógł się wypowiedzieć na temat resortu zdrowia. Przedstawić swoje za i przeciw. Jest to z pewnością lepsza forma zaprezentowania swoich potrzeb i postulatów niż kolejne strajki. Najważniejsze, żeby rząd ustosunkował się do tego, czego pragną Polacy. Wprowadzenie zmian z polskiej służbie zdrowia z pewnością jest programem na lata, nie jest jednak niemożliwe. Wszystko jest kwestią dobrego zorganizowania i co najważniejsze trzeba działać w interesie obywateli a nie swoim prywatnym czy partii. Każdy obywatel niezależnie, której partii kibicuje ma prawo do takich samych korzyści od państwa, więc dobrze byłoby gdyby zaczęli ze sobą współpracować a nie walczyć tak jak do tej pory. Myślę, że każdy z nas gdzieś tam głęboko wierzy w to, że w końcu będzie można normalnie żyć w tym kraju, nie martwiąc się o to co będzie jutro. Zdrowie jest najważniejsze, czas żeby rząd również sobie to uświadomił.

1Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2017r.

2Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011r. O działalności leczniczej

3S. Morris, N. Devlin, D. Parkin, ” Ekonomia w ochronie zdrowia”, wyd. Oficyna, Warszawa 2011, s.13